Afirmacje

afirmacje - wróżka Ksymena

Afirmacje to pozytywne myśli na własny temat

Powtarzanie sobie pozytywnych twierdzeń o sobie i otaczającym świecie  prowadzi do uwierzenia w ich prawdziwość a w konsekwencji do poprawy komfortu życia. Słowo pochodzi od  łacińskiego affirmatio – potwierdzać. Im częściej będziemy sami sobie potwierdzać, że jesteśmy tacy, jakimi chcielibyśmy się stać, tym szybciej tacy się staniemy. Im częściej będziemy afirmować pożądane dla nas wydarzenia i okoliczności, tym szybciej zagoszczą one w naszym życiu. Afirmacje mają sprawić, że nabędziemy korzystnych dla nas przekonań o sobie i świecie w miejsce tych nas ograniczających.


Należy zmienić swoje przekonania

Chodzi bowiem o to, żeby zmienić swoje wzorce postrzegania siebie i świata. Rozum opierający się na logice mówi nam jacy jesteśmy i co możemy osiągnąć. Produkuje on przekonania o sobie i świecie na podstawie wcześniejszych doświadczeń, może lęków i urazów. Zakorzeniają się one w podświadomości. Gdy pojawia się sytuacja podobna do jakiejś poprzedniej, nie analizujemy jej a automatycznie sięgamy do podświadomości i na podstawie przeszłości przypisujemy jej jakieś cechy. Przekonania mogą być pozytywne i negatywne, ale zawsze wydają się nam prawdziwe.

Pojawia się nowa, ciekawa oferta pracy. Ktoś z negatywnymi przekonaniami pomyśli: I tak nie dostanę tej pracy. Nawet gdy pójdzie na rozmowę kwalifikacyjną, nie będzie w stanie korzystnie zaprezentować się, ponieważ nie wierzy, że jest w stanie zdobyć tę pracę. Ktoś z pozytywnymi przekonaniami, nawet gdy nie ma wszystkich pożądanych kwalifikacji i kompetencji, zacznie szukać sposobu takiego zaprezentowania własnych atutów, żeby zakryć nimi swoje braki.

Dziewczynie mającej za sobą 2 nieudane związki łatwo nabyć przekonanie, że dobry związek nie trwa długo. Gdy znajdzie kolejnego partnera, podświadomie oczekiwać będzie jakiegoś kryzysu – i ten kryzys wcześniej czy później nastąpi. Dziewczyna po 2 nieudanych związkach, ale mająca pozytywne przekonania co do swojej wartości, 2 nieudane związki potraktuje jako cenne doświadczenie, będzie wiedziała na co może komuś pozwolić a na co nie zgodzi się. Jej łatwiej będzie spotkać korzystnego dla siebie partnera.


Po co zmieniać przekonania o sobie i świecie?

Po to, żeby zacząć inaczej postrzegać i siebie, i to, co do nas przychodzi. Przekonania bowiem mogą znacznie ograniczyć nam możliwości życiowe. Trzeba zmienić własne wzorce myślowe, wyrobić sobie pozytywną samoocenę, przestać żyć minionymi doświadczeniami a wtedy będziemy mogli osiągnąć więcej i skuteczniej realizować własne cele. Nasze przekonania będą wspierały nasze działania. Przecież inaczej na co dzień funkcjonuje ktoś mówiący sobie z rana do lustra: To będzie dobry dzień! a inaczej, gdy powie: I znowu to samo… Co jest korzystniejsze?


Ważna jest systematyczność

Aby coś zakorzeniło się w naszej podświadomości, musi być często wzmacniane. Aby nabrać nowych przekonań, należy pracować z nimi codziennie, powtarzać je sobie, afirmować. Potrzebna jest autodyscyplina i systematyczność. Dobrze jest swoje afirmacje spisywać. Kup sobie notatnik i codziennie wieczorem napisz kilka razy swoją afirmację. Swoją afirmację możesz sobie nagrać i słuchać jej np. w drodze do pracy. Możesz ją powtarzać w myślach, możesz mówić do lustra, możesz nawet ją malować. Powtarzaj to aż w nią uwierzysz. Skuteczne są afirmacje wprowadzane w podświadomość w stanie medytacji.


Jak długo pracować z afirmacją?

Jeden człowiek będzie potrzebował miesiąca, inny dwóch. Możesz przestać dopiero wtedy, gdy zaczniesz wyłapywać z otoczenia sygnały i okoliczności ją potwierdzające.

Np. afirmujesz: Jestem atrakcyjna towarzysko. Czekasz na potwierdzenie tego – błysku w oku nieznajomego mężczyzny, w zaproszeniu na randkę, w pojawieniu się nowych znajomych.

Np. afirmujesz: Mam nową, korzystną pracę. Szukasz potwierdzenia tego w pojawiających się na rynku ciekawych dla Ciebie ofertach, w zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną, w podpisaniu umowy.


Zastanów się czego Ci brakuje, jaki/jaka chcesz się stać

Zastanów się czego Ci brakuje, jaki/jaka chcesz się stać. Ułóż swoją afirmację, powtarzaj ją. Uwierz w nią. Zaplanuj sobie jakiś minimalny cykl. Na przykład będziesz afirmować przez 21 dni. Po zakończeniu cyklu nagródź się czymś, spraw sobie przyjemność. Niech Twoja podświadomość nabędzie pozytywnych skojarzeń z afirmowaniem, bo przecież codzienne afirmacje to pewien trud, który ponosisz. W trakcie trwania cyklu afirmacyjnego szukaj w otoczeniu potwierdzeń swojej afirmacji. Pamiętaj również: bądź aktywny, pomóż sobie, staraj się kreować sytuacje, które afirmujesz. Po zauważeniu najdrobniejszego przejawu poprawy, wzbudzaj w sobie wdzięczność za to, co już udało Ci się osiągnąć.


Początki zawsze są trudne

Może być i tak, że na początku Twoja podświadomość nie będzie chciała współpracować i niejako na siłę będzie wyszukiwała argumenty na to, że afirmacje nie mają prawa działać. Trudno ją będzie przekonać, że masz coś, skoro rozum mówi, że tak nie jest. Jeżeli dziewczyna czuje się nieatrakcyjna i niekochana, na początku trudno może jej być uwierzyć w afirmację Jestem piękna. Afirmuje Jestem piękna a tu koleżanka skrytykuje cerę. Ktoś afirmuje Mam korzystną dla mnie pracę – a tu kolejna odmowa zatrudnienia. Na początku lepiej więc afirmować PrzyciągamPrzyciągam do siebie nową miłość, Przyciągam do siebie nową, lepszą pracę, Przyciągam do siebie korzystnych dla mnie ludzi. Na początku swoje afirmacje możesz również budować na zasadzie stopniowania: Każdego dnia jestem coraz bardziej zadowolona ze swojego życia, Jestem coraz bardziej ceniony w pracy.


Można pracować z wieloma afirmacjami jednocześnie

Jednak na początku lepiej jednak wybrać sobie jedną. Gdy już nabędziesz jakieś nowe przekonanie o sobie, łatwiej będzie Ci nabyć kolejne. Uwierzysz w afirmację Jestem wspaniała i wartościowa taka, jaka jestem, to uwierzysz w Mam wspaniałego i odpowiedniego dla mnie partnera – gdy poczujesz się wspaniała, przyciągniesz do siebie wspaniałego partnera.

Bierz pod uwagę również, że początek afirmowania może sprowadzić swego rodzaju oczyszczenie sytuacji lub sprawy, którą afirmujesz. Mówisz sobie np. Jestem bezpieczna finansowo – a tu spływają zaległe rachunki, Mam nową, pasjonującą pracę – a tu z rynku ofert znikają ciekawe propozycje a w dotychczasowej pracy szef zaczyna się czepiać.  Pamiętaj, że to minie, to przejściowe. Nie poddawaj się w afirmowaniu tego, czego pragniesz. Jednak również z tego powodu na początku najlepiej afirmować jedną sprawę – możesz nie być przygotowana na jednoczesne oczyszczanie się wielu sfer życia.


Jak formułować afirmacje?

  1. Pisz je w czasie teraźniejszym – np.: Mam nową pracę a nie Zdobędę nową pracę. Ty przecież chcesz mieć nową pracę a nie zdobywać ją.
  2. Nie używaj słowa „nie”- np.: Każdy dzień daje mi radość zamiast Dzisiaj nie będę smutna. Twoja podświadomość bowiem pominie słowo „nie”. Afirmuj to, czego chcesz, nie skupiaj uwagi na tym, czego nie chcesz.
  3. Pisz zawsze o sobie – np.: Ja, Katarzyna, jestem szczęśliwa tu i teraz, cieszę się życiem i doświadczam wszystkiego, co najlepsze.


Przykłady poprawnie zbudowanych afirmacji:

Ja, Katarzyna, jestem zadowolona z mojej aktualnej sytuacji życiowej a z każdym dniem poprawia się ona coraz bardziej.

Ja, Katarzyna, zawsze dokonuję najbardziej korzystnych dla mnie wyborów i z każdego z nich jestem zadowolona.

Ja, Katarzyna, przyciągam do siebie najbardziej korzystną dla mnie pracę, w której w pełni wykorzystuję mój potencjał.

Ja, Katarzyna, otwieram się na nową, piękną i korzystną dla mnie miłość.

Ja, Katarzyna, doświadczam w życiu korzystnych dla mnie okoliczności a wszystkie potrafię wykorzystać z jak największym dla mnie dobrem i bez szkody dla nikogo.

Ja, Katarzyna, z łatwością gubię zbędne kilogramy, czuję się lekko i swobodnie w moim ciele.

Ja, Katarzyna, doświadczam pomocy innych ludzi i zawsze jest to pomoc bezwarunkowa.

Ja, Katarzyna, teraz jestem w korzystnym i satysfakcjonującym mnie związku opartym na miłości i dobrym porozumieniu.


Zmień sposób myślenia a zmienisz swoją rzeczywistość!

Nasze życie kreują przecież nasze myśli – od nich wszystko się zaczyna. Potem dochodzą pragnienia i konkretne działania. Im bardziej pozytywnie będziesz myślał, tym więcej osiągniesz!


Teraz kolej na Ciebie

Ułóż swoją afirmację, pracuj z nią i obserwuj jak zmienia się Twoje życie!

_______
Artykuł jest moim autorskim tekstem chronionym prawami autorskimi. Chcesz nim podzielić się z kimś? Nie kopiuj! Udostępnij link do artykułu. Kopiowanie treści bez podania ich autora i źródła jest kradzieżą. Szanuj moją pracę i wiedzę, którą oferuję tu zupełnie za darmo.
dziękuję
Ksymena


Czakry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *