Ezoteryka

ezoteryka - wróżka Ksymena

Ezoteryka to dziedzina zajmująca się tajemniczymi, duchowymi lub mistycznymi aspektami rzeczywistości, których nie można wyjaśnić za pomocą naukowych metod badawczych. To zakres, który jest zdecydowanie poza zasięgiem nauki. Celem jest odkrycie sensu i znaczenia zjawisk poza granicami materialnego świata oraz poprawę jakiegoś stanu rzeczy lub spraw. Wymaga to użycia intuicji, percepcji pozazmysłowej, narzędzi i metod ezoterycznych – jasnowidzenie, jasnoczucie, rytuały, dywinacja, czytanie znaków, liczb, ruchu planet itp.


Etymologia nazwy

Słowo esoterika pochodzi z języka greckiego i oznacza te, co są wewnątrz a esôterikós to wewnętrzny. Termin ten został użyty po raz pierwszy w starożytnej Grecji i odnosił się do filozofii i wiedzy, która była przekazywana tylko nielicznym uczniom uznanym za godnych jej otrzymania. O rzeczach wewnętrznych można czytać już u Platona. Przyjmuje się jednak, że po raz pierwszy określenia  esôterikos – ezoteryczny użył Lucjan z Samosaty w II wieku. W czasach nowożytnych – w XIX wieku – określenie ezoteryka zostało po raz pierwszy użyte przez J. Mattera a rozpowszechnione przez  E. Levi’ego oraz H. Pietrowną.


Historia

Początki ezoteryki sięgają więc starożytności, kiedy to mistycy i filozofowie zaczęli badania nad duchową naturą rzeczywistości. Starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie wykonywali rytuały i obrzędy, aby nawiązać kontakt z bogami i otrzymać przewodnictwo w swoim życiu. Zajmowały się tym osoby wybrane i odpowiednio wyszkolone, w pewien sposób wyróżnione możliwością obcowania z wiedzą i praktykami niedostępnymi wszystkim. Elitarność tej dziedziny została utrzymana przez wieki. Dopiero w Europie XVII wieku zaczęto praktykować ją na trochę większą skalę. Tworzono organizacje i grupy, które zajmowały się nią – chociaż wtedy jeszcze nie używano tej nazwy. Nadal jednak potrzebna była inicjacja, gruntowne szkolenie pod okiem mistrza, długie praktyki a przede wszystkim wymóg utrzymania tajemnicy. Można więc powiedzieć, że ezoteryka zawsze istniała. Każda kultura bowiem, każda religia i tradycja posiada swoje tajemnice i mistyczne aspekty, które są przekazywane jedynie wybranym.


Ezoteryka obecnie

W dzisiejszych czasach ezoteryka jest łatwo dostępna dla każdego, kto jest zainteresowany jej praktykami i technikami. Internet i media społecznościowe stały się platformami dla przekazywania wiedzy ezoterycznej. Książki, karty tarota, kamienie i kryształy oraz wszelkiego rodzaju akcesoria można znaleźć w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych. Z jednej strony łatwa dostępność ezoteryki pozwala na łatwiejsze zdobycie wiedzy i praktykowanie technik. Pomocne jest to tym, którzy nie mają dostępu do tradycyjnych nauczycieli czy mistrzów.  Z drugiej strony zaś może to prowadzić do jej banalizacji i nieodpowiedniego stosowania przez osoby, które nie posiadają wystarczającej wiedzy i doświadczenia. Praktykowanie ezoteryki wymaga bowiem naprawdę rzetelnej wiedzy, zaangażowania, samodyscypliny i odpowiedzialności.


Dziedziny ezoteryki

Współczesna ezoteryka czerpie z wielu kultur i tradycji duchowych, w tym hinduizmu, buddyzmu, judaizmu, chrześcijaństwa, islamu, kabały, mistycyzmu sufickiego i wielu innych. Wiele dzisiejszych praktyk ezoterycznych ma swoje korzenie w dawnych tradycjach i wierzeniach. Istnieje wiele nurtów i odłamów, które skupiają się na różnych jej aspektach – astrologia, magia, numerologia, tarot, kabała, szamanizm, medytacja, joga i wiele innych.


W czym ezoteryka pomaga?

Ezoteryka może pomóc w różnych obszarach życia, w zależności od konkretnych zainteresowań i potrzeb danego człowieka.

 • W poszukiwaniu duchowej drogi. Czerpie bowiem z wielu tradycji duchowych takich, jak filozofia hermetyczna, mistycyzm, kabalistyka, chrześcijaństwo, buddyzm, hinduizm, taoizm, sufizm i wiele innych. Oferuje więc wiele technik i praktyk, które pozwalają ludziom na rozwijanie swojej duchowości, rozwój intuicji i wewnętrznej mądrości, w odnalezieniu w sobie źródła mocy, w poszukiwanie własnej drogi życiowej.
 • W lepszym zrozumieniu siebie i innych ludzi oraz w zwykłych życiowych problemach. Na przykład astrologia i numerologia mogą pomóc w zrozumieniu swojego charakteru, osobowości, predyspozycji oraz tendencji wydarzeń. Tarot zaś może pomóc w rozwiązaniu trudnych problemów i podejmowaniu decyzji.
 • Ezoteryka poprawia zdrowie i dobry nastrój. Wiele praktyk ezoterycznych, takich jak medytacja, joga czy aromaterapia redukuje stres, poprawia ogólny stan zdrowia psychicznego i fizycznego.
 • Praca z energią – Reiki, akupunktura, bioenergoterapia mogą pomóc w uzdrawianiu i balansowaniu ciała, umysłu i ducha.
 • Magia – pomaga nagiąć rzeczywistość do własnych potrzeb.  Warto zachować umiar

  Ezoteryka nie jest bowiem odpowiedzią na wszystkie problemy. Nie zawsze może być stosowana jako jedyny sposób rozwiązania trudnych sytuacji. Ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek i korzystać z praktyk ezoterycznych z umiarem. Należy pamiętać, że niektóre z nich mogą mieć ograniczone zastosowanie w przypadku poważnych problemów zdrowotnych lub życiowych. Nie zawsze też to ezoteryk jest specjalistą, który może pomóc. Ezoteryk nie wyręczy chociażby lekarza, prawnika czy psychologa. Ważne jest również, żeby nie zwalniać siebie z aktywności a w każdej dziedzinie wyręczać się ezoteryką. Po nią sięgać dopiero, gdy trudno znaleźć wytłumaczenie czegoś lub gdy inne sposoby zawodzą.

  _______
  Artykuł jest moim autorskim tekstem chronionym prawami autorskimi. Chcesz nim podzielić się z kimś? Nie kopiuj! Udostępnij link do artykułu. Kopiowanie treści bez podania ich autora i źródła jest kradzieżą. Szanuj moją pracę i wiedzę, którą oferuję tu zupełnie za darmo.
  dziękuję
  Ksymena

  Porozmawiajmy o karmie

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *