Feng shui

pytania o liczbę dzieci - tarot - wróżba - wróżka Ksymena

Feng shui to chińska metoda planowania przestrzeni tak, żyć zgodnie z Naturą i pozytywnie doenergetyzowywać określone obszary życia. Łączy ona w sobie wierzenia ludowe i religię. Opiera się na przekonaniu, że świat jest dualny, że wszystko jest ze wszystkim powiązane, że wszystko nasycone  jest energią Chi – uniwersalną siłą życiową istniejącą we Wszechświecie – ludzie, przedmioty, niebo i ziemia. Gdy energia Chi pomiędzy nimi krąży bez przeszkód, doświadczamy harmonii w życiu. Gdy powstaje jakaś blokada, odbija się to na życiu człowieka. Feng shui określa więc sposoby tworzenia harmonijnego otoczenia tak, aby nie tworzyły się zatory w swobodnym przepływie energii.


Wiatr i woda

Feng shui zapisywane jest przez 2 znaki oznaczające wiatr i wodę. Wiatru nie można zobaczyć – jest niewidzialny. Wody nie można uchwycić – jest nieuchwytna. To jest właśnie kluczem do zrozumienia tej metody. Feng shui polega więc na subtelnych zmianach w otoczeniu, które mogą jednak wiele zmienić. Mogą i poprawić zdrowie, i podnieść ogólny komfort życia.


Yin i Yang

Istotą feng shui jest utrzymywanie równowagi pomiędzy Yin a Yang. Yin to pierwiastek żeński. To elementy pasywne, miękkie, wprowadzające spokój. Yang to pierwiastek męski. Oznacza wszystko, co jest aktywne, co pobudza do działania. Świat jest więc dualny a prawdziwą harmonię osiągnie się, jeżeli te dwie siły będą w równowadze. Żaden tych elementów nie może istnieć samodzielnie – jak mężczyzna bez kobiety, dzień bez nocy, światło bez cienia. Yin i Yang jako swoje przeciwieństwa dopełniają się. Dobrze urządzone otoczenie powinno zawierać więc tyle samo elementów Yin, co Yang.


5 żywiołów – 5 przemian

Świat buduje 5 żywiołów – woda, drzewo, ogień ziemia i metal. Żywioły podlegają zasadzie Yin-Yang.


Cykl Yang

Z ziemi wydobywa się metal. Ciekły metal płynie jak woda. Woda odżywia drzewo. Drewno karmi ogień. Ogień wytwarza popiół, który użyźnia ziemię.


Cykl Yin

Metal niszczy drzewo. Drzewo rozpycha ziemię. Ziemia chłonie wodę. Woda gasi ogień. Ogień topi metal.

Poszczególne żywioły mogą więc wzajemnie wspierać się lub niszczyć. Wzrastanie jednego elementu powoduje wzrastanie kolejnego. Zburzenie jednego niszczy następny. Jednak łączą się one tworząc zamknięty system. Cykle i przemiany następują jedne po drugich a dzięki temu energia Chi przepływa swobodnie. Dobrze urządzone otoczenie powinno zawierać elementy każdego z tych 5 żywiołów.


Siatka bagua

Podstawą planowania Feng Shui jest siatka bagua. To 9 równych pól-sektorów  – z czego 8 w oparciu o 8 trygramów I Cing z Księgi przemian odpowiada 8 sferom życia, zaś środkowy dziewiąty zarezerwowany jest jedynie dla energii Chi. Na planie siatki bagua w starożytnych Chinach wznoszono miasta, wsie, domy. My możemy według niej urządzić sobie mieszkanie lub tylko swój pokój.


Główne zasady feng shui


Czystość i porządek

Pomieszczenia powinny być czyste i nie może panować w nich nieporządek i chaos. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce.


Wietrzenie

Świeże powietrze niesie bowiem świeżą energię Chi niezbędną do tworzenia harmonii wokół nas. Cyrkulacja powietrza usuwa również nagromadzoną w pomieszczeniu energię negatywną.


Rośliny

Rośliny dostarczają tlenu, redukują stres, zwiększają wilgotność powietrza, chłoną substancje toksyczne. Są częścią Natury, żyją i pobudzają nas do życia.


Światło naturalne

Pomieszczenia powinny mieć duże i niezasłonięte okna. Słońce bowiem witalizuje, daje energię do życia, poprawia samopoczucie.


Ostre krawędzie

Powinno ich być jak najmniej, gdyż zaburzają swobodny przepływ energii. W pomieszczeniach powinno być jak najwięcej przedmiotów o okrągłych lub zaokrąglonych brzegach – np. stoliki. Noże powinny więc być pochowane.


Unikanie trzymania popsutych przedmiotów

Popsute rzeczy należy naprawić – przywrócić im życie – żeby nie blokować swobodnego przepływu energii. Jeżeli czegoś nie da się naprawić, należy to wyrzucić.


Minimalizm

Należy unikać rzeczy zbędnych lub niepotrzebnych. Stare i nieużywane ubrania lepiej oddać komuś, kto może ich potrzebować, niż trzymać je w nieskończoność w nadziei, że kiedyś przydadzą się. Tak samo lepiej pozbyć się z domu starego żelazka, gdy kupiliśmy sobie nowe. Należy ograniczyć ilość zbędnych bibelotów – np. pamiątek z wakacji.


Feng shui poprawia komfort życia

Przecież to, w jakim żyjemy otoczeniu, wpływa na nasze zadowolenie z życia i możliwość zyskania w nim spełnienia. Feng shui obiecuje poczucie spokoju, stabilność życiową, poczucie harmonii z całym światem. Może więc spróbować?

_______
Artykuł jest moim autorskim tekstem chronionym prawami autorskimi. Chcesz nim podzielić się z kimś? Nie kopiuj! Udostępnij link do artykułu. Kopiowanie treści bez podania ich autora i źródła jest kradzieżą. Szanuj moją pracę i wiedzę, którą oferuję tu zupełnie za darmo.
dziękuję
Ksymena


Równowaga energetyczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *