Karty odwracane w tarocie

karty odwracane w tarocie - wróżka Ksymena

Jedni tarociści odwracają karty, inni nie. Pierwsi tłumaczą, że kart jest aż 78 i że bez odwracania można w nich zobaczyć odpowiedź. Natomiast drudzy, że karty odwracane w tarocie znacznie tę odpowiedź poszerzają. Co jest prawdą? Obydwa podejścia są dobre a to czy tarocista karty odwraca czy nie, zależy od jego preferencji oraz warsztatu pracy.


Nie odwracać?

Znam wielu tarocistów, którzy z powodzeniem pracują na kartach nieodwracanych. Są znani i cenieni w środowisku. Posiadają doskonałą intuicję i potrafią trafnie zinterpretować przekaz kart. Karty w pozycji tylko prostej wystarczą im, żeby dać poprawną odpowiedź. Z kontekstu kart lub z pozycji rozkładu wiedzą czy karta pokazuje swoje tzw. blaski czy cienie.


Argumenty:
  • Podstawowym argumentem, z jakim spotkałam się, jest ten, że 78 kart to wiele, że każda ma swoje znaczenie i że to wystarczy do tego, żeby wykonać wróżbę. Bogactwo znaczeń nie wymaga odwracania, bo na każde pytanie i tak można uzyskać odpowiedź. Jeżeli nie widać jej wprost lub nie jest ona jednoznaczna, zawsze można dołożyć kartę czy dwie.
  • Niektórzy tarociści karty odwrócone postrzegają jako chaos. Przecież na kartach są jakieś obrazy. Gdy kartę odwrócimy, mamy np. ziemię na górze a niebo na dole. Jest to dla nich i nieestetyczne, i traktowane jako niepotrzebny bałagan.
  • Wydźwięk karty – te właśnie blaski lub cienie – można wyczytać w oparciu o karty obok lub o miejsce w rozkładzie, na którym ta karta położyła się.
  • Ważnym argumentem wydaje się mi również ten, że rozkład z kartami odwróconymi może przybrać wydźwięk bardziej negatywny, niż z kartami prostymi. Natomiast w opinii niektórych tarot ma raczej dawać nadzieję, pokazywać drogi wyjścia, niż ostro diagnozować sytuację.

Powyższe argumenty jeszcze jestem w stanie przyjąć. Nie zgadzam się natomiast z tym – co też często słyszę lub czytam – że w tarocie jest podobno równowaga pomiędzy kartami dobrymi, złymi i neutralnymi. Nie ma więc potrzeby wprowadzania więcej kart negatywnych poprzez ich odwracanie. Z podziałem na złe i dobre karty zupełnie nie zgadzam się – bo w mojej ocenie np. Wieża lub Śmierć na wyniku rozkładu mówiącego o zakończeniu toksycznego związku są korzystne a 2 puchary pokazujące nastawienia tego toksycznego partnera w takim rozkładzie są niekorzystne – ale to temat na inny artykuł. Tak samo nie zgadzam się z twierdzeniem, że karta odwrócona powinna być postrzegana jako negatywna. Ona może wskazywać jedynie na zablokowanie potencjału, o którym mówi, w tym konkretnym czasie. Przecież tak zdarza się w życiu, że na ten moment coś jest dla nas niedostępne i nie oznacza to, że tak będzie zawsze.


Ja karty tarota odwracam

Nigdy nie miałam dylematu: odwracać czy nie, bo naukę tarota rozpoczęłam od odwracanych kart i to wydaje się mi naturalne. Ponadto przyznaję, że czasami trudno czyta mi się czyjeś karty nieodwracane – a czasami dostaję prośby o pomoc w interpretacji. Ja widzę ile informacji umyka, gdy kart nie odwraca się.


Blaski i cienie

Niezależnie od techniki i sposobu pracy z kartami wszyscy zgadzamy się, że mają one wspomniane blaski i cienie, plusy i minusy, pozytywy i negatywy. Na przykład karta Głupiec w blaskach powie nam o spontaniczności, beztrosce, wielkim potencjale, braku oczekiwań i pragnieniu doświadczania nowego. W negatywie o słomianym zapale, naiwności, głupocie, nadmiernym ryzyku, braku celu lub lekkomyślności. Gdy Głupiec położy się w rozkładzie na pozycji problemu lub zalety, to nie ma kłopotu z interpretacją, ale gdy będzie to karta wynikowa? Uda się fuksem czy będzie katastrofa? No to dokładamy… A Koło fortuny? Ono przecież jest w ciągłym ruchu. Nie odwracasz kart – nie wiesz czy pokazuje, że to optymalny czas i że trzeba korzystać z okazji. Czy przeciwnie – nie warto, bo nad niczym nie będziesz mieć kontroli. Ja nie muszę zastanawiać się którą swoją stronę pokazuje mi karta, bo prosta oznacza pozytywy a odwrócona negatywy. I tak ją czytam.


Karty-Bramy

Są w tarocie karty szczególne oznaczające nieubłagalność zmian. Mówią że życie po ich przekroczeniu będzie już inne. Karty te informują, że Kwerent musi zmierzyć się z trudnymi emocjami, podjąć czasami trudne decyzje. Ewentualnie podkreślają one ważność danej szansy. Cokolwiek to będzie, nada życiu nowy kierunek. Brama dla Kwerenta może być jednak otwarta lub zamknięta, gdy albo sytuacja, albo sam Kwerent nie dojrzał do zmian. Jak zinterpretować Kartę-Bramę przy technice kart nieodwracanych? Ano dokładać kolejne albo zgadywać na podstawie kart wcześniejszych. Gdy karty odwracamy, prosta powie, że Brama jest otwarta, odwrócona, że zamknięta.


Natężenie energii

Każda karta ma swoje znaczenie. Jednak przecież ta energia może mieć różne natężenie. Może działać z pełną siłą, może dopiero powstawać lub cofać się. Nie odwracasz kart – nie potrafisz tego ocenić. Na przykład w obydwu ułożeniach – i prosto, i w odwrocie – As denarów poradzi, żeby wykorzystywać dane szanse, zwłaszcza te związane z zabezpieczeniem materialnym. Jednak gdy odwracamy karty, karta odwrócona podpowie: Lepszy wróbel w garści… i dopowie, że w tym momencie te szanse nie będą jakieś wielkie. Słońce powie o sukcesie przedsięwzięcia. Jednak Słońce odwrócone wskaże że ten sukces zbytnio nie ucieszy albo że nie będzie zbyt wielki. 5 buław wskaże na konkurencję, ale odwrócone 5 buław na konkurencję, z którą trudno będzie sobie poradzić. Wiemy już czego się spodziewać.


Kierunek energii

Czasami równie ważne jak to czy coś nastąpi, jest to, jakie to będzie. Giermek mieczy powie, że wiadomości nadejdą. Karta odwrócona dopowie, że te wiadomości nie będą miłe lub że sama konwersacja nie będzie łatwa. 8 denarów powie o konieczności pracowitości, systematyczności, pracy samodzielnej, podnoszeniu kwalifikacji. Karta odwrócona dodatkowo wskaże na nawał tej pracy, frustrację spowodowaną zbyt ciężką i mało opłacalną pracą. Jeżeli stosuje się karty odwracane w tarocie, to łatwiej również odczytać charakter człowieka z kart dworskich. Królowa buław to atrakcyjna, inteligentna i przedsiębiorcza kobieta. Królowa buław odwrócona wskaże, że dodatkowo jest nieuczciwa, egoistyczna, wulgarna i niestała. Król denarów w rozkładach partnerskich często pokazuje mi męża, partnera życiowego, ojca dzieci. Odwrócony dodatkowo dopowiada, że związek z nim nie jest satysfakcjonujący lub że to nawet były partner. Król mieczy jest specjalistą w tym, co robi. Jednak karta odwrócona dopowie, że jest złośliwy i cyniczny lub tylko kreuje się na specjalistę.


Karty odwracane w tarocie niosą więcej informacji!

Rzecz jasna informacje te można wyczytać i z kart nieodwracanych. To tylko kwestia techniki, doświadczenia i intuicji kiedy i w jaki sposób czytać określoną kartę. W mojej ocenie jednak karty odwracane w tarocie czyta się łatwiej – bo wprost. Przyznaję jednocześnie, że są talie autorskie przeznaczone wybitnie do czytania kart w pozycji prostej i byłoby trudno – przynajmniej mi – czytać je również w pozycjach odwróconych. Jednak to każdy tarocista sam wybiera sobie talię i zdecyduje jaką metodą czytania kart będzie się posługiwał.

_______
Artykuł jest moim autorskim tekstem chronionym prawami autorskimi. Chcesz nim podzielić się z kimś? Nie kopiuj! Udostępnij link do artykułu. Kopiowanie treści bez podania ich autora i źródła jest kradzieżą. Szanuj moją pracę i wiedzę, którą oferuję tu zupełnie za darmo.
dziękuję
Ksymena


Wróżenie – porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *