Siatka bagua w feng shui

siatka bagua w feng shui - wróżka Ksymena

Siatka bagua to narzędzie feng shui. Siatka podzielona jest na 9 równych pól – sektorów, które należy nanieść na plan pokoju, mieszkania czy całej działki. 8 pól odpowiada 8 dziedzinom życia. Przyjmuje się, że wraz zablokowaniem swobodnego przepływu energii w danym sektorze u ludzi mieszkających w danym domu pojawiają się określone niedomagania zdrowotne. Każdy sektor ma przypisane sobie również określone remedia na poprawę swobodnego przepływu energii Chi. Środkowy sektor ma pozostać pusty. To bowiem centrum – Tai Chi – miejsce tylko dla energii Chi.


Siatka bagua na planie pomieszczenia, domu lub całej działki

Siatkę bagua należy tak nanieść na plan tak, aby wejście znajdowało się w sektorze wiedzy, kariery lub przyjaciół. Sektor bogactwa ma znaleźć się w lewym górnym rogu a sektor małżeństwa w prawym górnym.


Gdy pokój, dom, działka nie są kwadratem

Dla feng shui kształty powinny być w miarę proste i harmonijne. Jednak nie wszystkie pomieszczenia lub działki są kwadratowe lub prostokątne. Kształty trójkątne, zaostrzone, w kształcie litery U czy L uważa się za niekorzystne – np. wbudowane w bryłę domu balkony. Brakuje w nich bowiem określonych obszarów a w związku z tym energia im odpowiadająca jest trudno dostępna. Co wtedy? Wyrównaniem „brakującej” powierzchni jest powieszenie na jej ścianie lustra dającego wrażenie głębi i otwartości całego pomieszczenia lub na wbudowanym w bryłę domu balkonie lub tarasie zainstalowanie wiatraczka mającego pobudzać ruch energii.


Sektory siatki bagua

Każdemu sektorowi przypisany jest określony trygram z Księgi przemian a co za tym idzie żywioł, kolory i kształty. Przyjmuje się, że wraz zablokowaniem swobodnego przepływu energii w danym sektorze u ludzi mieszkających w danym domu pojawiają się określone niedomagania zdrowotne. Każdy sektor ma przypisane sobie również określone remedia na poprawę swobodnego przepływu energii Chi. Każdy z żywiołów przypisany sektorom siatki bagua ma wpływać na przepływ energii Chi w cyklu Yin lub Yang.


Kariera

Kariera obejmuje wszystko, co chcemy osiągnąć w życiu zawodowym i osobistym. To powinno być miejsce aktywności. Na planie domu w tym miejscu należy umieścić gabinet do pracy. W pokoju to miejsce na biurko i komputer do pracy.

Jeżeli na planie brakuje tego sektora, trudno uzyskać spełnienie w życiu , bo trudno odnaleźć właściwą drogę.

trygram: Głębia

żywioł: woda

kolor: niebieski, czarny

remedia: plakat z wodą lub wodospadem, akwarium, mała fontanna, niebieska ściana, tapeta z morzem, jeżeli to wejście – niebieska wycieraczka, mandala, figurka żaby, roślinny rosnące nieregularnie lub z liśćmi pofałdowanymi, formy nieregularne i faliste


Wiedza

To miejsce kontemplacji, wyciszenia, studiowania. Powinno więc zawierać elementy wyciszające pozwalające na wsłuchanie się w samego siebie, na zebranie myśli. Na planie domu tu może być biblioteka lub pokój relaksu. W pokoju w tym miejscu można ustawić regał z książkami, na ścianach powiesić portrety autorytetów lub własne dyplomy.

Jeżeli tego obszaru brakuje, człowiek nie uczy się na błędach i ciągle popełnia te same. Nie ma bowiem dostępu do swojej wewnętrznej mądrości.

trygram: Góra

żywioł: ziemia

kolor: beżowy, żółty, brązowy

remedia: książki, świeca, obraz z motywem góry, mandala, kamienie szlachetne lub minerały, kwiat lilii, lampa z kryształu soli, figurka lub obraz lwa, sowy lub jednorożca, mandala, rośliny rosnące płasko i szeroko, formy płaskie i równe


Rodzina i zdrowie

Ten obszar związany jest z rodziną, którą tworzymy oraz z tą, z której pochodzimy, z naszymi korzeniami. Odpowiada również za zdrowie.

Brak tego obszaru na planie może skutkować spięciami w rodzinie i problemami zdrowotnymi.

trygram: Grzmot

żywioł: drzewo

kolor: jasnozielony i błękit

remedia: rośliny długowieczne, wysoko rosnące pnącza, zielone przedmioty, zdjęcia rodzinne, figurka lub obraz żółwia lub jelenia, formy wysokie i cylindryczne, maszty, kolumny


Bogactwo i pomyślność

To obszar odpowiedzialny za poczucie zadowolenia ze stanu posiadania, z sytuacji finansowej i materialnej. Gdy energia Chi płynie w nim swobodnie doświadczamy w życiu tzw. szczęśliwych zbiegów okoliczności.

Brak tego obszaru na planie może powodować pojawianie się problemów finansowych.

trygram: Wiatr

żywioł: drzewo

kolor: zielony, fiolet, złoto

remedia: kryształy, monety, akwarium ze złotymi rybkami, plakat z wodospadem, ozdobny obraz, złote przedmioty, figurka lub obraz jelenia, róg obfitości, wysokie rośliny i wysoko rosnące pnącza, formy wysokie i cylindryczne, maszty, kolumny


Sława i reputacja

To obszar odpowiedzialny za to jak widzą nas inni ludzie, za poważanie, jaki otrzymujemy od nich. To również nasza własna samoświadomość i poczucie własnej wartości.

Brak tego obszaru na planie daje poczucie wyobcowania, przeświadczenie, że nie jesteśmy ważni.

trygram: Ogień

żywioł: ogień

kolor: czerwony, pomarańczowy, purpurowy

remedia: nagrody i dyplomy, wizerunek słońca, słonecznik, jasne światło, świeca, kryształowe pryzmaty, czerwone lub pomarańczowe przedmioty, lampa z kryształu soli ,figurka lub obraz lwa lub motyla, rośliny z wierzchołkiem skierowanym ku górze lub ze spiczastymi liśćmi, formy trójkątne, piramidy, strzały


Związki i małżeństwo

Ten obszar odpowiada za wszelkie relacje, które tworzymy – towarzyskie, przyjacielskie, uczuciowe.

Brak tego obszaru na planie skutkuje problemami z tworzeniem relacji z innymi ludźmi.

trygram: Ziemia

żywioł: ziemia

kolor: żółty, brązowy, beżowy

remedia: pary takich samych przedmiotów, czerwone róże, podwójna spirala DNA, mandala, minerały lub kamienie szlachetne, lampa z kryształu soli, rośliny rosnące płasko i szeroko, formy płaskie i równe


Dzieci i twórczość

Obszar ten odpowiada za wszelką twórczość i kreację. To możliwość wychowania dzieci, możliwość zrealizowania swoich wizji i pomysłów.

Jeżeli nie ma tego obszaru na planie, szwankują relacje pomiędzy rodzicami a dziećmi, trudno zrealizować swoje plany.

trygram: Jezioro

żywioł: metal

kolor: biały, pastelowy, srebrny, jasnoszary

remedia: portrety dzieci, kwitnące kwiaty, dzwonki metalowe, fantazyjne malowidła, ozdobne jajka, okrągłe przedmioty


Przyjaciele i pomocni ludzie

Obszar symbolizuje ludzi – znajomych, przyjaciół, organizacje zajmujące się pomocą, którzy uczestniczą w naszym życiu ubogacając je o podpowiedzi, rady, własną mądrość lub inną wymierną pomoc. To ludzie, na których zawsze można liczyć.

Jeżeli nie ma tego obszaru na planie, mieszkańcy domu czują się osamotnieni i wyizolowani z otoczenia.

trygram: Niebo

żywioł: metal

kolor: biały, pastelowy, srebrny, jasnoszary

remedia: zdjęcia przyjaciół, figurki lub obrazy aniołów, obraz lub rzeźba grupy delfinów, metalowe dzwonki, okrągłe przedmioty, niezapominajka, przedmioty okrągłe, rośliny o kulistej formie na skutek naturalnego wzrastania lub przycinania


Centrum

To miejsce zarezerwowane dla energii Chi, z której czerpiemy siły. Środek pomieszczenia powinien być więc wolny i nie zastawiony żadnymi przedmiotami tak, żeby energia Chi mogła swobodnie krążyć.


Czy trzeba przemeblować swoje mieszkanie?

Dobrze byłoby to zrobić, żeby energia Chi płynęła swobodnie. Na początek można zająć się wybraną sferą życia poprzez urządzenie odpowiadającego jej sektora według powyższych zasad. Wcześniej jednak gruntownie posprzątać w całym domu, odsłonić okna, wywietrzyć i pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów.

_______
Artykuł jest moim autorskim tekstem chronionym prawami autorskimi. Chcesz nim podzielić się z kimś? Nie kopiuj! Udostępnij link do artykułu. Kopiowanie treści bez podania ich autora i źródła jest kradzieżą. Szanuj moją pracę i wiedzę, którą oferuję tu zupełnie za darmo.
dziękuję
Ksymena


Równowaga energetyczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *