Róża jerychońska – zmartwychwstanka

róża jerychońska-zmartwychwstanka - wróżka Ksymena

Róża jerychońska jest rośliną o zdumiewających właściwościach regeneracyjnych. W formie zasuszonej potrafi przetrwać lata, by zazielenić się i rozwinąć się, gdy ma odpowiednią ilość wody. Dlatego też często nazywana jest zmartwychwstanką. Jest symbolem śmierci i odrodzenia. Dlatego też w wielu domach traktuje się ją jako ozdobę na Wielkanoc.


Legenda

Legenda mówi, że gdy Święta Rodzina przejeżdżała przez wzgórza Jerycha, uschnięte kłębki tych roślin zazieleniły się, chociaż nie była to pora deszczowa. Matka Boża doceniła ten gest i obdarzyła je życiem wiecznym oraz właściwościami uzdrawiającymi.


Pochodzenie

Róża jerychońska jest rośliną pustynną, ale może doskonale rosnąć również w naszym klimacie. W naturalnych warunkach występuje w Ameryce północnej i południowej oraz w Azji zachodniej. Do Europy została sprowadzona w czasie pielgrzymek do Ziemi Świętej. Dzisiaj można ją spotkać na całym świecie.


Wymagania uprawy

Właściwie nie ma żadnych. Wystarczy zanurzyć roślinę w wodzie i jeszcze tego samego zaczyna rozwijać się. Do wzrostu potrzebuje bowiem tylko wody i światła. Dobrze jest sparzyć ją wrzątkiem przed zanurzeniem w wodzie. Roślinie to nie zaszkodzi a przyśpieszy jej rozwój. Po 2, 3 dniach rozwinie się całkowicie. Różę jerychońską można również zasadzić w doniczce. Gdy zakorzeni się, wypuszcza drobne białe kwiaty. Ważne jest jednak, żeby pozwolić jej co jakiś czas zasuszyć się na ok. 2 tygodnie. Jest to istotne do prawidłowej wegetacji tej rośliny – przecież to roślina pustynna. Taki cykl zamierania i budzenia się do życia powtarza się wielokrotnie.


Zastosowanie

W formie zasuszonej stosuje się ją do odstraszania insektów, np. komarów, bo przeszkadza im jej zapach, który dla człowiek jest neutralny. Dobrze więc trzymać ją latem gdzieś na półce lub parapecie okna. Z zasuszonych liści przygotowuje się również napary. Jakkolwiek nie ma badań to potwierdzających, ale uważa się, że ma on właściwości usypiające. Idealny jest więc dla ludzi mających problemy ze snem.

Zielona róża jerychońska używana jest do wyrobu kosmetyków, bo ma właściwości odmładzające. Tu prawdopodobnie poczyniono jakieś badania, skoro ekstrakt z tej rośliny jest składnikiem kremów i olejków do rąk i twarzy oraz różnego rodzaju specyfików do włosów. Reklamowane są one jako mające właściwości nawilżające skórę i jednocześnie tworzące filtr ochronny przed jej wysuszaniem a także jako ochrona przed bakteriami i wirusami. Ekstrakt tej rośliny w kosmetykach ma również przyśpieszać procesy odnowy komórkowej, łagodzić podrażnienia i przyśpieszać gojenie się ran. Włosom zaś ma nadawać zdrowy wygląd i połysk.

Za uznany fakt natomiast uważa się właściwości tej rośliny do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń, np. z dymu papierosowego. Zaś inne rośliny podlane naparem z zielonych liści róży jerychońskiej rosną szybciej i intensywniej.


Róża jerychońska usuwa negatywne energie

Napar z tej rośliny ułatwia pozbycie się z domu negatywnych energii – złości, zawiści, lęku, smutku, wstydu, rozczarowania, żalu. Wystarczy przemyć takim rozcieńczonym naparem meble i podłogi lub pozostawić go w jakimś naczyniu. Można też dodać go do oczyszczającej kąpieli. Pokropienie nim drzwi wejściowych lub rozlanie go dookoła posesji zabezpieczy dom.

_______
Artykuł jest moim autorskim tekstem chronionym prawami autorskimi. Chcesz nim podzielić się z kimś? Nie kopiuj! Udostępnij link do artykułu. Kopiowanie treści bez podania ich autora i źródła jest kradzieżą. Szanuj moją pracę i wiedzę, którą oferuję tu zupełnie za darmo.
dziękuję
Ksymena


Porozmawiajmy o karmie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *